Instalacja Facebook SDK + troubleshooting

Posted on by 0 comment

Poruszę dzisiaj temat Facebook SDK. Jest to narzędzie, które oficjalnie udostępnia Facebook, możemy używać go na wielu platformach, w tym na Android’a. Dzięki niemu możemy zezwolić użytkownikom zalogować się na swojego facebook’a, wyświetlać ich znajomych itp., sami możemy stworzyć aplikację, która będzie w jakimś stopniu posiadać funkcjonalności oficjalnej aplikacji od Facebook’a 🙂 Ciekawszym dla mnie aspektem jest udostępniany język zapytań FQL. Może po kolei.

FQL (Facebook Query Language)

Jak każdy się spodziewa Facebook, to „tony” informacji zapisanych w bazach danych. Bardzo interesujących informacji. Na szczęście dla deweloperów Facebook udostępnia język zapytań, który pozwala na dostęp do części tych danych. Co za tym idzie możemy sobie stworzyć aplikację, dzięki której, będziemy w stanie wyświetlić ile wśród „facebookowych” znajomych naszego użytkownika aplikacji to kobiety, albo wskazać znajomego i wylistować na jednej stronie wszystkie dostępne informacje o nim, możemy za pomocą jednego zapytania wyświetlić ilość osób w wydarzeniu itd., możliwości jest na prawdę wiele. Podaję link, do aktualnie dostępnej listy tabel. Kluczem do tego sarkofagu wiedzy jest SDK, którego instalacją się dzisiaj zajmiemy.

Instalacja Facebook SDK for Android w Eclipse

Pobieramy i rozpakowujemy paczkę Facebook SDK for Android, celowo nie podaję linku, bo za jakiś czas byłby za pewne nieaktualny. W tej chwili przeprowadzam to na wersji 3.23.0.

Otwieramy Eclipse, klikamy File -> ImportGeneral -> Existing Projects into Workspace, klikamy Browse i wskazujemy folder z rozpakowanym Facebook SDK, należy także odznaczyć Copy projects into workspace, na zakończenie klikamy Finish.

Import Facebook SDK for Android

Import Facebook SDK for Android

No i właściwie to wszystko, możemy teraz utworzyć własną aplikację. Opiszę jeszcze jakie problemy spotkały mnie po zaimportowaniu Facebook SDK i jak je rozwiązałem.

Rozwiązywanie problemów

„Unable to resolve target ‚android-11′”

Oznacza to, że któryś z zaimportowanych projektów ma ustawioną platformę docelową o numerze 11. Nie będę bawił się w eksperta, nie wiem, czy można to zmienić, po prostu doinstaluje brakujące SDK (Window -> Android SDK Manager).

Co ciekawe, miałem jeszcze kilka innych problemów, ale ustąpiły właśnie po zainstalowaniu brakującego SDK.

Podsumowanie

Wzbogaciliśmy dziś Eclipsa, o możliwość korzystania Facebook SDK for Android. To bardzo przydatne i owocodajne narzędzie. W następnej części stworzymy nowy projekt i zlinkujemy do niego Facebook SDK. Zapraszam do odwiedzenia innych artykułów z serii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *